Bezpieczeństwo zarządzania inwestycjami zarówno w Instytucjach Publicznych jak i innych podmiotach gospodarczych

NGN IT Solutions GmbH (https://www.ngn-itsolutions.eu/) to polsko – niemiecka firma, specjalizująca się w tworzeniu narzędzi IT usprawniających pracę oraz bezpieczeństwo zarządzania inwestycjami zarówno w Instytucjach Publicznych jak i innych podmiotach gospodarczych. Ciągła współpraca z różnymi centrami rozwoju oprogramowania sprawia, iż jej rozwiązania są postrzegane jako bardzo innowacyjne. Efektem tak prowadzonej działalności są m.in. rozwiązania programistyczne dla niemieckich liderów -dostawców internetu oraz telewizji kablowej – Kabel Deutschland GmbH oraz Vodafone GmbH. Firma NGN ITS we współpracy z firmą BOSH to także autor innowacyjnego systemu (https://www.ParkingMonitor.eu) do monitoringu oraz zarządzania przestrzenią i bezpieczeństwem na parkingach samochodowych.

            Ciągły rozwój i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów zaowocowało stworzeniem systemu Foto-GIS (https://www.foto-gis.eu/) służącego do tworzenia automatycznej fotodokumentacji w terenie przy pomocy zainstalowanej aplikacji na telefonie lub tablecie. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych z systemem Android oraz iOS.

            Początkowo produkt był dedykowany do foto-dokumentowania przebiegu inwestycji sieci światłowodowych jednak jego wszechstronność sprawiła, że sięgnęły po niego firmy budowlane, wodno-kanalizacyjne, drogowe, energetyczne, kolejowe i wiele innych.  W ostatnim czasie do grona klientów dołączyły także instytucje nadzorujące i organy kontrolujące.

            Warto w tym momencie postawić pytanie „Co tak naprawdę daje nam Foto-GIS?” i spróbować na nie odpowiedzieć. Otóż dzięki tej aplikacji wykonane zdjęcia są automatycznie na podstawie danych geograficznych przypisywane do wcześniej zdefiniowanych (pod)obszarów danej realizacji. Każdy zgromadzony w ten sposób materiał graficzny opatrzony jest m.in. w następujące informacje: nazwa użytkownika, nazwa projektu, data, lokalizacja, kierunek świata, dane pogodowe, dokładność GPS oraz model urządzenia. Cały proces zapisu danych przebiega sprawnie a obsługa aplikacji mobilnych jest intuicyjna i prosta. Użytkownik w polu prowadzony jest „za rękę” tak że praktycznie nie jest wymagane szkolenie pracowników. Bardzo ważną funkcją dla wielu inwestorów jak i również podwykonawców jest możliwość definiowania typu (np.: trasa, szafa rozdzielcza czy hydrant) oraz fazy budowy (np.: przed, w trakcie, po i inne). Zgromadzone w ten sposób dane są przesłane w czasie rzeczywistym, skategoryzowane i zabezpieczone na centralnym serwerze NGN ITS (oczywiście jest również możliwość instalacji na infrastrukturze klienta). Całość jest w każdej chwili dostępna dla osób zarządzających, pracujących przy biurku z poziomu przeglądarki internetowej na dużym ekranie. Dla użytkownika urządzenia to przede wszystkim: oszczędność czasu, pewność zapisu, wiarygodność, bezpieczeństwo, większa mobilność i centralny dostęp do aktualnych danych.

            Poniższy zrzut ekranu przedstawia przykład widoku aplikacji webowej – Foto-GIS, dzięki której możemy zobaczyć efekty prac i zarządzać systemem. Po wyświetleniu danej domeny/mandanta już na pierwszy rzut oka widać ilość zgromadzonych i rozlokowanych na mapie zdjęć. Portal posiada bardzo rozbudowany system filtrowania i etykietowania zgromadzonych danych, przez co jesteśmy w stanie szybko odnaleźć poszukiwane zdjęcia. Wszystkie fotografie są wiarygodne gdyż są opatrywane zaszyfrowanym znakiem wodnym.

            Foto-GIS daje administratorowi / klientowi możliwość stworzenia własnego schematu zapisu zdjęć oraz dodawania własnych projektów i różnych (również dowolnie zdefiniowanych) warstw na mapie. Właściciel danej domeny za pomocą zakładki Dashboard kontroluje także aktywność wszystkich użytkowników systemu. Każdy użytkownik posiada możliwość głębszej analizy zgromadzonego materiału fotograficznego poprzez podgląd z wykorzystaniem funkcji powiększenia i lupy. Dodatkowo do dyspozycji klientów są także różne typy map będące tłem dla gromadzonych w systemie zdjęć. Zgromadzone w różnych lokalizacjach dane możemy  w szybki sposób udostępnić wybraną „kolekcję” zdjęć kub pobrać na swój komputer i przekazać je dalej innym adresatom. Program Foto-GIS jest ciągle wzbogacany o nowe funkcje a jego autorzy wciąż szukają nowoczesnych rozwiązań i starają się je urzeczywistnić.

NGN IT Solutions stawia na nieustającą innowacyjność oraz pragmatyzm tworzonych produktów. Już wkrótce pojawią się kolejne nowe rozwiązania tego producenta. Zachęcamy zatem do śledzenia nowości z naszej stajni w Internecie:

www.ngn-itsolutions.eu